پارچه جین

پارچه جین

پارچه جین

پارچه جین نوعی پارچه کتان می‌باشد که از الیاف رنگی در تار آن استفاده شده است. الیاف رنگی، رنگ ثابتی ندارند و حداقل به‌یک‌بار شست‌وشو جهت تثبیت رنگ احتیاج دارند. این شست‌وشو طی فرایند سنگ‌­شویی انجام می‌گیرد و در طی این فرایند می‌توان چندین رنگ مختلف در طیف‌های گوناگون مربوط به همان رنگ اصلی را استخراج کرد.
پرکاربردترین رنگ در الیاف جین رنگ ایندیگو است‌.

رنگ ایندیگو پارچه جین:

رنگ ایندیگو همان رنگ آبی پرر‌نگ (رنگی شبیه به سرمه‌ای یا نیلی معمول) است که روی پارچه‌های جین خام و سنگ‌شور نشده به طور کاملاً مشخصی می‌توان آن را تشخیص داد.
رنگ ایندیگو پارچه جین

سایر رنگ‌های پارچه‌های جین:

علاوه بر رنگ ایندیگو، اغلب نمونه پارچه‌های جین به رنگ مشکی و زغالی هستند. در بعضی موارد رنگ سبز را نیز می‌توان مشاهده نمود.

رنگ‌بندی پارچه جینرنگ‌بندی پارچه جین

بافت پارچه جین:

در پود این پارچه می‌توان از انواع الیاف‌های کتان، کتان کش، فیلامنت و موارد مشابه به کاربرد.
بافت پارچه هم می‌تواند از انواع بافت‌ها مانند بافت ساتن، کجراه و سایر موارد باشد.
پرکاربردترین و بهترین پارچه‌های جین، پارچه‌های بافت کجراه و پود کتان کش هستند که هم از استحکام بالایی برخوردارند و هم اغلب کیفیتشان بهتر است.

بازار، صنعت و واردات پارچه جین:

چون فرایند تولید الیاف ایندیگو فرایند بسیار پیچیده‌ای است و مستلزم امکانات و تجهیزات مخصوص فقط این جنس الیاف است، فقط چند شرکت در ایران توانایی تولید پارچه جین دارند شرکت‌هایی چون پرر، ارتا و کارخانجات نساجی خوی.
در ایران پارچه‌های جین متنوعی وارد می‌شود که اغلب از کیفیت خوبی هم برخوردار هستند. برای مثال پارچه‌های جین چینی درجات کیفیت مختلفی دارند، بااین‌حال کیفیت پارچه‌های چینی از پارچه‌های داخلی یا بالاتر هستند یا در نهایت در یک سطح از کیفیت با محصولات ایرانی قرار می‌گیرند.
واردات پارچه‌های جین از پاکستان و ترکیه هم انجام می‌گیرد و به‌تازگی بعضی از نمونه‌های پارچه های جین هندی در بازار دیده شده‌اند.

«تماس در واتس‌اپ»
فروشگاه نایس‌تکس توزیع‌کننده با سابقه در زمینه پارچه جین و کتان بصورت «طاقه پارچه» می‌باشد.با ما تماس بگیرید
+ +